פיתוח עסקי של קניין רוחני

225c09acced251a11147dd1ef45a01b8

מועד פתיחת הקורס: 12.05.2021

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי לא פחות מ- 80% מערך חברות ציבוריות בעולם מיוחס לקניין הרוחני שברשותן. במקביל,  מתגברת המגמה העולמית של הכרה בחשיבות הקניין הרוחני, ככלי עסקי מרכזי וכמפתח ליצירת ערך ושמירה על יתרון תחרותי.

new photo

מה יילמד בקורס:

הקורס יתמקד בלימוד ההיבטים העסקיים והמעשיים, של מימוש והשאת ערך של הזכויות בנכסים לא-מוחשיים, ובאופן הניצול שלהם כחלק מהאסטרטגיה העסקית של חברה

מהו קניין רוחני?

קניין רוחני הוא שם כולל לסוגי זכויות בנכסים לא-מוחשיים שהם פרי יצירתו של אדם. כגון: פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, זכויות מטפחים של זני צמחים וסודות מסחריים. לקניין הרוחני יש ערך מסחרי והוא מהווה מרכיב אסטרטגי תחרותי ועסקי, שיש להגן עליו.

למעשה, כל חדשנות ויזמות מביאות ליצירת קניין רוחני (IP - Intellectual Property).

חדשנות שמובילה לקניין רוחני נוצרת בחברות מכל תחומי התעשייה – הייטק, פרמצבטיקה, מכשור רפואי, כימיה, חקלאות, ביוטכנולוגיה, קלינטק, תחומי ההנדסה ותחומים רבים נוספים.

מרכזי מחקר ופיתוח, במוסדות מחקריים ובחברות מסחריות, משקיעים משאבים רבים בניהול ובמימוש אפקטיבי של האמצאות והנכסים הרוחניים הנוצרים בהם כחלק מהאסטרטגיה העסקית.

ייחודו של הקורס

הקורס מתמקד בלימוד ההיבטים העסקיים והמעשיים, של מימוש והשאת ערך של הזכויות בנכסים לא-מוחשיים, ובאופן הניצול שלהם כחלק מהאסטרטגיה העסקית של חברה.

מטרות הקורס

 • הרחבת הידע הניהולי והקניית ראייה עסקית אסטרטגית מקיפה, הנדרשת לעוסקים במסחורIP  או ניהולו בארגון, הן החוצה (Licensing out) והן פנימה לתוך החברה (Licensing in).
 • היכרות עם ההיבטים העסקיים והמודלים בתחום: שיטות לקביעת שווי וסוג התמורה, גורמי הסיכון ואופן גידורם.
 • לימוד אסטרטגיות הגנה על קניין רוחני, כגון פטנט, זכויות יוצרים, סוד מסחרי, סימן מסחרי וכיו"ב, הדומה והשונה ביניהם.
 • שיפור ותרגול מיומנויות עסקיות: ניהול מו"מ אפקטיבי ופרזנטציה.
 • חשיפה להיבטים המשפטיים המלווים תהליך מימוש ומסחור קניין רוחני (IP).
 • רכישת כלים מעשיים לקבלת החלטות והתמודדות עם דילמות המלוות יזמים משלב הרעיון, ליישום מסחרי.
 • חשיפה לניסיונם של יזמים וגורמים בתעשיית ההון סיכון.

 

מרכז מקצועי ומרצה: מר זיו שומרוני, דירקטור ויועץ לפיתוח עסקי בחברות בארץ ובחו"ל. כיהן כסמנכ"ל בחברת יישום, חברת מסחור הטכנולוגיות של האוניברסיטה העברית. 

מנהל אקדמי: פרופסור (אמריטוס) חיים רבינוביץ', חתן פרס קיי לפיתוחים חדשניים, כיהן כרקטור האוניברסיטה העברית וכדיקן הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה.

 

הקורס מתקיים במסגרת המדור ללימודי חוץ של האוניברסיטה העברית בקמפוס רחובות.

הזכות לשינויים קלים בתכנית הלימוד שמורה למדור ללימודי חוץ (ט.ל.ח). הפתיחה מותנית במינימום נרשמים.

 ↑ חזרה

  -------

 

 

בין המרצים בקורס

 

חגית מסר ירון

פרופ' חגית מסר ירון

פרופסור להנדסת חשמל באוניברסיטת תל-אביב, שימשה כמדענית הראשית של משרד המדע ולאחר מכן, סגנית הנשיא למו"פ באוניברסיטת תל-אביב ויו"ר חברת רמות, חברת העברת הטכנולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב. מחברת הספר: "הקפיטליזם של הידע" המבוסס על סדרת הרצאות באוניברסיטה המשודרת של גלי-צה"ל.
 

אסא קלינג

עו"ד אסא קלינג

מילא את תפקיד ראש רשות הפטנטים, רשם הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר בשנים 2011 - 2017. בתקופה זו הוא הוביל מספר רפורמות בדיני הקניין הרוחני בישראל ובניהול ומבנה רשות הפטנטים הישראלית אשר על מדיניותה היה אמון. קודם להצטרפותו לשירות המדינה היה שותף באחת מקבוצות הקניין הרוחני המובילות בישראל בה פעל כעורך דין ועורך פטנטים עבור לקוחות מקומיים ובינלאומיים. לאסא תואר שני (בהצטיינות) במשפט מסחרי בתכנית המשולבת של אוניברסיטת תל-אביב ואוניברסיטת ברקלי, קליפורניה (2010), תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב (1997) ותואר ראשון בהנדסת אוירונאוטיקה וחלל מהטכניון - המכון הטכנולוגי לישראל(1991).

 

צור פניגשטיין

ד"ר צור פניגשטיין

רו"ח, שותף בקבוצת הייעוץ של  PwC Israel ומנכ"ל משותף של קסלמן פיננסים Price Waterhouse Coopers בע"מ. מנהל תחום הערכות השווי והייעוץ הפיננסי בקבוצת הייעוץ של החברה. בעל ניסיון של יותר מ-25 שנים במתן ייעוץ פיננסי, תכנון עסקי, הנחייה וליווי פעיל של מגוון עבודות כלכליות, הערכות שווי וחוות דעת חשבונאיות-כלכליות לחברות מובילות במשק הישראלי.
 

Roie photo

 

עו"ד רועי מלצר

עורך פטנטים ועורך דין, ראש מחלקת תוכנה ומערכות מידע קבוצת ארליך.
רועי מלצר מוביל את תחום ההייטק בקבוצה, בין לקוחותיו ניתן למצוא את החברות המובילות את התעשייה בארץ ובעולם, רועי מביא איתו ניסיון רב שנים מהתעשייה.

 

 

תמונה איל ברסלר

ד"ר איל ברסלר

עורך פטנטים ועורך דין, מייסד ושותף במשרד עורכי פטנטים ד"ר אייל ברסלר ושות'. דר' ברסלר רכש תאריו באוניברסיטה העברית, בביוכימיה, כימיה וביוטכנולוגיה. חיבר עשרות מאמרים בתחומים טכנולוגיים שונים. מרצה באוניברסיטה העברית, במכון וייצמן למדע, באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בר-אילן. הינו עורך פטנטים רב ניסיון בתחומים של מכשור רפואי, חקלאות, התעשייה הפראומצטית, קוסמטיקה  ורפואה, וחבר פעיל ב- AIPPI  ו- INTA. במקביל הוא עוסק בעריכת דין, ומתמחה בכל האמור בהפרות פטנטים ומדגמים, מסחור של קניין רוחני ודינים הקשורים באמצאות שירות.

 

 

תמונה רחל קבלירו

עו"ד רחל (גורן) קבלירו

עו"ד רחל (גורן) קבלירו היא שותפה בכירה ומנהלת מחלקת הון הסיכון וההיי-טק במשרד דורון, טיקוטצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'. כבר למעלה מעשרים שנה, רחלי מייצגת חברות ישראליות וזרות החל משלבי הקמתן, הפועלות במגוון תחומים, לרבות, בתחומי תוכנה, חומרה, מסחר אלקטרוני, אינטרנט, טלקומוניקציה, אגרוטק, גרינטק, פודטק, ביוטכנולוגיה, פרמצבטיקה ומכשור רפואי, והיא בעלת ניסיון רב בעסקאות בין-לאומיות מורכבות הכוללות מסחור של קניין רוחני, לרבות בריתות אסטרטגיות, רישיונות ומסחור, ייצור, הפצה ושיווק, הסכמי פיתוח, מיזוגים ורכישות. רחלי בעלת  תואר ראשון במשפטים (LLB Honors) מאוניברסיטת מנצ'סטר, אנגליה ותואר שני (LLM) מהאוניברסיטה העברית בירושלים. רחלי חברה בלשכת עוה"ד החל משנת 1997.

 

 

 דנה יגור

עו"ד דנה יגור

שותפה במחלקת התאגידים וניירות הערך במשרד עו"ד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל.עוסקת בייצוג תאגידים ישראליים ובינלאומיים בעסקאות במגוון תחומים רחב, בדגש על עסקאות המערבות תאגידים ישראליים הפועלים בחו"ל ותאגידים גלובליים הפועלים בישראל. היא מתמחה, בין היתר, בייעוץ ללקוחות ישראליים ובינלאומיים בסוגיות משפטיות בקשר עם תכניות תמריצים ומענקים שניתנות לחברות ישראליות על ידי הרשות לחדשנות טכנולוגית בישראל (או בשמה הקודם - "לשכת המדען הראשי").

 

 

תמונה אחיי גמא

 

עו"ד אחיי גֹמא

שותף במשרד עורכי הדין המבורגר עברון ושות' וראש מחלקת שוק ההון, ניירות ערך והון סיכון.  בעבר כיהן בתפקידי יעוץ משפטי בכירים בבתי השקעות מובילים במשק, וצבר ניסיון עשיר במתן ייעוץ וליווי משפטי לבתי השקעות מובילים בארץ. לאחיי מומחיות רבה בייצוג קרנות הון סיכון, יזמים וחברות ציבוריות המציעות לציבור מניות ואגרות חוב, וייצוגן מול רגולטורים (פיננסיים ואחרים), משקיעים, בעלי מניות ויתר בעלי העניין בחברה. בוגר לימודי משפטים וניהול (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל אביב, ובעל תואר M.B.A במנהל עסקים עם התמחות במימון, אסטרטגיה ויזמות, גם הוא מאוניברסיטת תל אביב.

נמרוד ורומן

עו"ד נמרוד ורומן

הצטרף למשרד עו"ד יגאל ארנון ושות' בשנת 2009 והוא שותף בו משנת 2016.  נמרוד ורומן מייצג חברות הייטק מתחומי הטכנולוגיה ומדעי החיים וקרנות הון סיכון ישראליות, אמריקאיות, סיניות, רוסיות ואוסטרליות בעסקאות מסוגים שונים. הוא מטפל בעסקאות מגוונות, כגון גיוס הון ועסקאות מימון, מיזוגים ורכישות ועסקאות מסחריות אחרות. כמו כן, נמרוד מעניק ייעוץ שוטף לחברות בתחומי דיני החברות ובנושאים מסחריים.
 

↑ חזרה  

 

 

המלצות בוגרים

 

 • איתי חביליו, משרד האוצר

"קורס ברמה גבוהה מאוד, מלמד ומרחיב בנושאים רבים הרלוונטיים לעיסוק בקניין רוחני."

 

 • אפרת שכטר, יועצת משפטית

"קורס מגוון ומעניין מאוד, עם מרצים מהשורה הראשונה. מאוד נהניתי, וממליצה בחום."

 

 • עדי אלבס, יזם/ממציא

"קורס מומלץ לכל מי שיש רעיון ובאמת רוצה להוציא אותו לאור ולהבין באמת את הדרך, מאוד חשוב גם לאחרי תואר, חוקרים וחברות קטנות ומעלה.

הקורס ברמה מאוד גבוהה, ועזר לי למצוא את הדרך וכבר בזמן הקורס דברים מתחילים לזוז יותר מהר ממה שחשבתי."

 

 • אביטל בק, מנהלת IP ויזמת
  "קורס שווה ליזמים מתחילים! יכול למנוע הרבה טעויות בעתיד."
   
 • אלון שמעוני, חוקר בכיר-

"הקורס נותן הן מבט מקיף ומעמיק על פטנטים וקניין רוחני ולא פחות חשוב ראייה היקפית בתחומים קשורים ונושקים".

 

 • ד"ר נועה מטרסו, מנהלת תכנית אקדמיה ברשות לחדשנות -

"הקורס בהחלט קידם אותי ביכולת להתמודד על המשרה החדשה ברשות לחדשנות. נתן לי את הראייה הרלוונטית בתחום עם דגשים הדרושים לביצוע התפקיד החדש".
 

 

 • "הקורס הינו אינטרדיסציפלינרי, ערוך היטב ובעל תכנים מעניינים וחשובים. הקורס אפשר לי להרחיב את הידע בתחום והקנה עבורי כלים חיוניים להמשך העבודה".
 • "הקורס היה מאורגן בצורה טובה מאוד, הצוות היה קשוב לתלמידים והאווירה בכיתת הלימוד היתה נעימה. המפגשים אפשרו גם את הרחבת הרשת החברתית בתחום. תודה רבה!"

 

↑ חזרה

 

 


מתכונת הקורס

תכנית לימוד של 13 מפגשים בהיקף של 52 שעות אקדמיות (4 שעות אקדמיות בכל מפגש).

אחת לשבוע, בימי רביעי אחה"צ, בין השעות: 17:00-20:15

* הזכות לשינויים בתכנית הלימוד שמורה למדור ללימודי חוץ. הפתיחה מותנית במינימום נרשמים.

מיקום

הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה.סמית ברחובות.

תעודת סיום

לזכאים תוענק תעודת סיום מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית ברחובות - המדור ללימודי חוץ.

דרישות הקורס

נוכחות ב 80% מהשיעורים. נדרשת יכולת הבנה של חומר קריאה באנגלית. 

↑ חזרה  

 

 

נושאי הלימוד העיקריים

 

 • מבוא לקניין רוחני

סוגי הגנה, הממציא, הבעלות באמצאה, אמצאת שירות, זכויות באמצאה בהסכמי עבודה, חוק הפטנטים הישראלי.

 • אסטרטגיות להגנה על IP

קריטריונים להגשת פטנט, מבנה הפטנט, אמנות בין לאומיות, הליך הגשת הפטנט, הבחינה והאישור, הפרת פטנט, תקיפת פטנט, זכויות מטפחים ואמנת UPOV, פטנטים בתחום הזיהוי והשימוש בגנים - בתחום ההומאני, בבעלי חיים, בצמחים ובמיקרו-אורגניזמים, ההשלכות האפשריות של פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב על התעשייה. תקצוב ואדמיניסטרציה של ניהול הקניין הרוחני.

 • פיתוח עסקי ומסחור של IP הלכה למעשה

בדיקת נאותות של קניין רוחני, הערכת שווי קניין רוחני, מודלים עסקיים לניצול אופטימלי של IPמכירת IP (IP Monetization), גידור סיכונים, סוגי התמורה, טרול פטנטים (Patent Troll), תהליך המו"מ.

 • סוגיות ודגשים בהסכמי מסחור IP

סודיות (NDA), העברת חומר (MTA), רישיון שימוש (License Agreement), מכירת IP, הסכם הפצההסכם JV, הסכם שירות, שת"פ מחקרי בין מוסדות מחקר.

 • מימון ותוכניות סיוע

רשות החדשנות, האיחוד האירופי, קרנות דו-לאומיות, חוק המו"פ והשלכותיו על מסחור ידע.

 • כלי מידע וניתוח

בדיקת חדשנות טכנולוגית והיתכנות עסקית, FTO, מיפוי תחרות, איתור שותפים עסקיים ומודלים ממוחשבים לקבלת החלטות.

 • העברת טכנולוגיה מהאקדמיה לתעשייה

מאפיינים, מיפוי האינטרסים, המגבלות, היתרונות והחסרונות, התהליך.

 • סדנאות:

הכנת מצגת אפקטיבית ופיץ' היזם

ניהול מו"מ

חיפוש פטנטים והפקת תובנות עסקיות

שיטת הלימוד הרצאות פרונטאליות, הרצאות אורח מגוונות, סדנאות ודיונים.

* הזכות לשינויים קלים שמורה למדור ללימודי חוץ.

 

 ↑ חזרה

קהל היעד

לכל העוסקים בחדשנות- יזמים וממציאים פרטיים, מנהלים ועובדים בחברות מוטות מחקר ופיתוח בחברות הזנק (START UP), מנהלי קניין רוחני,חוקרים ואנשי סגל,עובדי חברות היישום של האקדמיה ומוסדות המחקר השונים. לסטודנטים למדעים לאחר התואר הראשון וכן לסטודנטים לתואר ראשון במנהל עסקים.